2018 İş Fikri: İnternet Radyosu Açarak Para Kazanma

İnsanlara anlatacağınız çok şeyler var ama fırsatınız mı yok? İşte size fırsat günümüz dünyasında anlatılacak, bahsedilecek onlarca şey var. Belki şiir, belki daha fazlası, eğer sizde bir radyom olsa, hem sevdiğim şarkıları binlerce insanlara dinletsem, hem de onlarla sohbet etsem diyorsanız bu iş tam size göre. Üstelik gelir elde etmekte cabası.

Evlerimizde artık giderek eskiyen ya da hatta hiç açılmayan radyolar olduğu doğru ancak bahsettiğimiz internet üzerinden radyo yayını yapmak. Eğer anlatacaklarınızın ya da yayınlarınızın farklı olacağını düşünüyorsanız, radyo yayını yaparak yüksek gelir elde edebilir, üstelik kendinizi tanıtabilirsiniz.

İnternetten Radyo Yayını Yapmak

İnternetten radyo yayını yapmak deyince aklınıza, ünlü radyoların internet üzerinden yaptığı yayınlar aklınıza gelebilir. Tek farkı radyonuzun tamamen size ait olması ve istediğiniz zaman, istediğiniz saatte ve istediğiniz içerikte yayın yapabilecek olmanız. Eğer biraz da olsa bilgisayar hakkında bilgi sahibiyseniz şimdi hemen kendi radyonuzu ve sitenizi oluşturarak yayına başlayabilir, para kazanmaya da aynı hızda başlayabilirsiniz.

İnternetten Radyo Yayını Nasıl Yapılır?

Elbette ihtiyacımız olan bazı programlar var. Ama bununda öncesinde karar vermeniz gereken hazır bir site şablonu üzerinde, yani bir yayın ağı içinde mi yayınınızı yapacaksınız, yoksa kendi siteniz üzerinde mi? Kendi sitem olsam, en iyisi olsun diyorsanız, herhangi bir web site domaini alarak işe başlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar çok basit. Bir internet bağlantısı (ki bu yazıyı okuduğunuza göre bir bağlantınız var), WinAmp 2.78 (muhtemelen bu da vardır), Nullsoft SHOUTcast Server ve bir adet WinAmp eklentisi.

Bu arada küçük bir uyarı: SHOUTcast ile internet üzerinden radyo yayını yapmak istiyorsanız WinAmp’ın 2.x versiyonlarından birini kurmanız gerekiyor. 3.0’ı çoktan kurduysanız üzülmeyin, iki versiyon makinanızda aynı anda barınabiliyorlar.

Şimdi ilk olarak WinAmp 2.81’i kuralım. Yapacağınız iş son derece basit. İndirdiğiniz dosyaya (winamp281_full.exe) çift tıkladığınızda kurulum fazla müdahale etmenize gerek kalmadan halloluyor.

Şimdi WinAmp’ı kapatıyoruz ve DSP Plugin’ini kuruyoruz. Bunun için de “shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe” dosyasına çift tıklayın. Böylece WinAmp eklentimizi de kurmuş olduk.

Son olarak da yayın yapmamızı sağlayacak olan uygulamayı kurmak için “shoutcast-1-8-9-windows.exe” dosyasına çift tıklayın. Bu uygulamayı da kurduktan sonra ufak tefek bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

Bu ayarlamaları da bitirdikten sonra artık kendi internet yayınınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm bu ince ayarlamalar size zor geldiyse, ben hazırcıyım diyorsanız :), belli bir ücret karşılığında bu işi başkalarına da kolaylıkla yapabilir ve radyonuzu kurdurabilirsiniz.

Sitenize alacağınız reklamlar, internet radyosuyla para kazanmak isteyenler için yapılması gereken bir başka adım. Eğer radyonuz tanınmaya başlandıysa, yayın içinde yapmanız istenen reklamlarla da yüksek gelirler kazanabilirsiniz..

Bir önceki yazımız olan Telefon Uygulamalarıyla Evden Para Kazanma 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*