İnsanlar Neden Girişimci Olmaktadır?

İnsanların hemen her gün yaşanan değişimler sayesinde farklı alanlara geçiş yaptığını ve bu alanlarla ilgili birçok işte gönüllü olarak yer aldığını biliyoruz.

Bu durumun bu şekilde ortaya çıkması, insanların sahip oldukları yaşayışla ve mevcut yapıdaki ihtiyaçları ile doğrudan alakalı şekilde oluşmaktadır.

Hemen her yıl yüzlerce sektörde farklı insanların atılımlar yaptığına ve bu atılımlar sayesinde girişimci sıfatını aldıklarını görüyoruz.

Peki bu kadar insan neden girişimci olma yolunu tercih ediyor?

İşte bu durumu sağlayan temel özellikler :

1- İnsanlar doğumdan ölüme kadar belli bir yaşam sırasıyla yaşamlarını sürdürmektedir. Yapılan her eylemin doğru bir vaktinin olduğu ve belli başlı kurallara tabii olduğu bilinmektedir. Binlerce insan bu durumdan şikayetçi olduğu gibi, bu durumun yarattığı baskıdan da kurtulmak istiyor.

Yani sahip olunan yaratıcılık sayesinde, kısıtlamalar ve diğer insanlar tarafından yapılan engellemeler insanların farklı alanlara yönelmesine sebep olabiliyor.

2- Bu limitlere ve kurallara benzer şekilde, iş hayatında sahip olunan temel özellikler insanların yaşamda farklı kapılar açmasına yol açabiliyor. Sabah 9 akşam 5 çalışmanın yarattığı monotonluğu kırmak isteyen insanlar, kendi işlerinin sahibi olarak bu saat aralığını diledikleri gibi esnetmek istiyor. İşte bu durum girişimcilik ruhunu bir anda ön plana çıkarabiliyor.

3- Bu konuda bir de işin keşif bölümü var. İnsanın aklı,mantığı ve idrak etme kapasitesi hemen her gün yeni olaylarla karşı karşıya kalmaya sebep olabiliyor. Bu durumda yaşantıların değişmesi ve insanların sahip oldukları genel özellikler sayesinde farklılıklara muhtaç olması önemli bir etkiye sahiptir.

Ancak insanların yeni şeyler öğrenmeleri, yeniden doğmalarına ve farklı şekilde yaşamalarına sebep olmaktadır. Ne konuda ya da ne sektörde olursa olsun bir girişimci elindeki bilgi birikim ile yetinmeyi sağlamaz, Her daim daha fazlasını ve daha önemlisini ararlar.

Yani kısaca insanları girişimciliğe iten sebeplerden bir tanesi de ; içten içe sahip olunan öğrenme ve keşfetme isteğidir.

Tüm bu hisleri ya da zorunlulukları hissettiğinizi ve bu konudaki fikirlerle uyuşan bir bakışınız olduğunu düşünüyorsanız, sizde girişimci ruhuna sahipsiniz demektir. Eğer öyle ise, sizi de bu sektörde görmemiz gayet mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sermaye İçin Sermaye Yaratma Cesareti : Girişimcilik başlıklı makalemizde 2016 iş fikirleri ve girişimcilik 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*