Ayakkabı Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Maliyeti

ayakkabı dükkanı açmak için gerekenler
ayakkabı dükkanı açmak için gerekenler

Ayakkabı Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Farklı markaların satış imkanı bulunan ayakkabı sektörü, bulunulan bölgedeki talebe göre girişimcilerine çok ciddi rakamlarda ücret kazandırmaktadır. Birçok farklı rakip ile piyasada mücadele ediliyor olsa bile, gerek ürünlerin kalitesi gerekse ürünlerin fiyatları ile piyasada kısa sürede kalıcı olabilirsiniz. Ayakkabı dükkanı açmak için dikkat edebileceğiniz bir diğer avantaj ise, kurulum maliyetinin birçok sektöre göre daha düşük olduğudur.

Bulunduğunuz bölgede bir ayakkabı dükkanı açmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler ve en baştan itibaren dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir.

  • Öncelikle hangi modelde bir ayakkabı satışı yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Piyasada ortopedik, kadınlara özel, kundura ya da spor modellerde birçok marka ve ürün bulunmaktadır.
  • Birçok farklı modelin dükkanınızda bulunmasının önemli olduğu kadar, yalnızca tek bir hedef kitleye yönelik ayakkabı modeli satmanız da bir o kadar önemlidir.
  • Ayakkabı satışı yapacağınız dükkan ve sizinle aynı sektörde bulunan rakipleriniz ile ilgili bir proje hazırlayın. Bu projede, hangi model ayakkabıları satacağınız, rakiplerinizin buna karşılık olarak hangi model ayakkabıları sattığını, fiyat ve talep konusunda ne gibi durumların söz konusu olduğunu bu projede hazırlamaya çalışın.
  • İşletmenizin faaliyete geçmesi ve herhangi bir resmi sorun ile karşılaşmamanız için, resmi kurumlara gereken izinler için başvuru yapın. Bu başvurularda, odalara kayıt olmanız gerekebilir. Ayrıca, kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye’de vergisini ödeyen resmi bir ayakkabı mağazası haline gelmiş olursunuz.
  • Toptancılar ile ilgili araştırmalarda bulunun. Birçok farklı toptancı size ürünlerini satmak isteyecektir. Fakat, bunlar arasında kalite ve fiyat konusunda size en fazla avantajı sağlayacak olan firmayı seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Aynı zamanda, aranızda bir hesap açabilirseniz, veresiye usulü ile toptan alım yapabilirsiniz. Bu da işletmenizin ilk başlarında size büyük fayda sağlayacaktır.
  • İşletmenize uygun olan bir dükkan kiralayın. Bu dükkanı belirlerken hem bulunduğu konumu hem de büyüklüğünü dikkate almaya çalışın. Bu sayede, hem müşterileriniz tarafından bulunur olursunuz hem de mağaza içerisinde daha fazla ürün barındırabilirsiniz.
  • Dükkanınızın hem iç hem de dış dekorasyonu için uzmanlardan destek almaya çalışın. Eğer gösterişli bir dükkanınız olursa, daha önce sizi tercih etmemiş olan kişileri bile işletmenize kolaylıkla çekebilirsiniz.
  • Tanıtım ve reklam çalışmalarına başlayın. Bulunduğunuz bölgede broşürler dağıtabileceğiniz gibi, televizyon kanalları, radyolar ya da doğrudan sosyal medya üzerinden reklamınızı yapabilirsiniz.

Ayakkabı Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Ayakkabı dükkanı açmak için dikkat edilecekler ve izlenmesi gereken yollar bu şekildedir. Eğer sizler ayakkabı dükkanı açmak için ne kadar bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu hesaplayamamış iseniz, en az 100 bin liralık sermayeniz olması gerektiğini hatırlatalım. Bu sermaye ile hem kurulum işlemlerinde hız kazanacak hem işletmenizde ürün çeşitliliğini sağlayacak hem de birkaç ay boyunca işletmenizin kar etmeme durumuna karşı masraflarınızı da karşılamış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Yol Kenarında Satış Yapmak için Gerekenler ve Ne Satılabilir? 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*