Çay Ocağı Açmak için Gerekenler (2018 Maliyet Hesaplaması)

çay ocağı açmak için gerekenler ve maliyeti
çay ocağı açmak için gerekenler ve maliyeti

Çay Ocağı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Her ne kadar lüks kafelerin sayısının artması ile birlikte ortadan kaybolmaya başlasa da, çay ocakları birçok kişi tarafından özellikle tercih edilmektedir. Günün tüm yorgunluğunu birkaç dakika içerisinde atılmasını sağlayan çaylar ve kahvelerin, en doğal hali ile satışa sunulduğu çay ocaklarında, farklı konseptler geliştirilmesinin hemen ardından, müşteri potansiyeli açısından çok iyi bir konuma gelindiği de bilinmektedir. Çay ocağı açmak gibi bir düşüncesi olanların bu sebepten dolayı kesinlikle karamsarlığa kapılmamaları ve başaracaklarına inanarak hareket etmeleri gerekmektedir. Çay ocağı açmak için gerekenler ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çay ocağı açmak her şeyden önce az maliyet gerektiren ve küçük bir iş kurmak isteyen kişilerin tercih etmesi gereken meslek dallarından birisidir. Gün boyu müşterilerinize taze çay sunarak kazanacağınız paralar, tamamen sizin kalitenize ve işinizi ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak artacaktır.

Çay Ocağı Açma Şartları Nelerdir?

Bulunduğunuz bölgede küçük bir sermaye ile çay ocağı işletmesi kurmaya karar vermişseniz, aşağıda belirteceğimiz şartları yerine getirmelisiniz.

  1. Resmi olarak işletmenize izin verilebilmesi için, çay ocağınızın havalandırma tertibatının kurulu olması, doğalgaz, klima ya da soba gibi ısıtma ürünlerinden hangisi sizin için uygunsa, onu seçmeli ve gerekli tertibatı kurmalısınız.
  2. Çay ocağınızda müşterilerinizin oyun oynamasına da imkan tanımak istiyorsanız, bulunduğunuz bölgede ruhsat alma işlemlerinde bunu belirtmeli ve hizmet dalınıza göre istenilen şartları tamamlamalısınız.
  3. Çöplerin toplanması ve muhafaza edilmesi amacıyla uygun koşullar sağlanmalıdır.
  4. Eğer yiyecek satışı da gerçekleştirilecekse, bu ürünlerin saklandığı ya da satışa sunulduğu yerin zemininde seramik, paslanmaz çelik ya da mermer ürünleri kullanılmalıdır.
    Yangına karşı önlemler alınmalıdır.
  5. Aydınlatma sisteminin yeterli ölçüde kurulması gerekmektedir.

Bu şartları tamamladıktan sonra çay ocağı açmak adına resmi adımları atacak kişilerin ise belirli belgeleri hazırlaması gerekecektir. Bu belgeler; nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, ustalık belgesi, iki adet vesikalık fotoğraf, kendinize ait bir alanda çay ocağınızı açacaksanız yapı kullanma izniniz ve tapunuzun fotokopisi, kiralık bir alanda işletmenizi kuracaksanız, kira kontratınız, esnaf veya ticaret odası kaydınızın aslı ya da fotokopisi, sigorta veya Bağ-Kur belgesi. Bu belgeleri de tamamlamanız ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebileceksiniz.

Çay Ocağı Açma Maliyeti ve Alınması Gerekenler

Çay ocağı açmak isteyenler kendileri ve hayalleri için en uygun konsepti belirledikten sonra, ilk etapta ihtiyaçları olacak ana ürünleri almaya başlamalıdırlar. Burada, dobaj adı verilen ve su kaynatma, çay demleme gibi işlemlerde kullanacağınız cihaz, buna ek olarak sıcak su kazanları, çay fincanı, çay tabağı, demlikler, çay kaşıkları ve çay ile şeker malzemelerini almalısınız. Buna ek olarak, müşterilerinize sunacağınız ekstra içecekler varsa, onları ve kullanacağınız malzemeleri satın almanız gerekmektedir. Oldukça düşük maliyet ile açacağınız çay ocağınız için, ortalama bir işletme için 10 bin lira, birçok ihtiyacın karşılanması adına yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Manav Dükkanı Açmak için Gerekenler ve Tavsiyeler 2018 GÜNCEL başlıklı makalemizde manav açma maliyeti, manav açmak ve manav dükkanı açma maliyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*