Cv referans yazma kriterleri

Cv referans yazma kriterleri

İnsan kaynakları uzmanları cvlerinizde sadece  yeteneklerinizin ne olduğuna bakmazlar. Nasıl bir çalışan olduğunuz konusunda da bilgi edinmek isterler. Referans kontrolleri de sık sık yapılıyor. Referanslarınızı seçerken çok dikkat etmeli ve onlar hakkında doğru bilgiler vermelisiniz.

Peki her tanıdığınız kişi referansınız mıdır?

Referanslarınız sizi tanıyan kişiler olarak bilinse de her tanıdığınızın referansınız olmadığı da bir gerçektir.  Referanslarınız sayesinde ik uzmanları daha önce çalıştığınız yerler hakkında bilgi sahibi olur. Günümüz koşullarında en az 2 referansınızın bulunması iyi sayılacaktır.

Referanslarınızda aile bireylerinizden birini belirtmekten çok önceki çalıştığınız şirketin yöneticisini belirtebilirsiniz. Ya da daha önce çalıştığınız bir müşterinizi referans olarak gösterebilirsiniz.

Bir kişiyi referans olarak eklemeden önce kişinin onayını almanız gerekir. Birini bilgisi olmadan referans olarak göstermek çok riskli bir davranış olacaktır. Referans yapacağınız kişinin bunu istememe durumunu da göz ardı etmeyin.

Bir iş başvurunuzu yapmadan önce referanslarınızı bilgilendirin. Bir iş görüşmesine de çağırılırsanız bunu referanslarınıza haber verin. Size isteksiz bir şekilde referans olan kişilerden uzak durmanızda yarar vardır.

Referanslarınıza özgeçmişinizde nasıl yer vermelisiniz?

Referanslarınızı cvnizin en alt kısmında en son çalıştığınız yerden itibaren geriye doğru sıralamalısınız. Uygunsa referanslarınızın resimlerine de yer verebilirsiniz. Ayrıca referanslarınızın adres ve telefon bilgilerine de ayrıntılı bir şekilde yer vermelisiniz.

Referanslarınız konusunda sıraladığımız kriterlere dikkat etmeyi unutmayın…

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılmadan önce nelere dikkat edilmelidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*