Dondurmacı Açmak için Gerekenler ve Maliyeti 2018

dondurmacı açmak için gerekenler ve maliyeti

Dondurmacı Açmak için Yapılması Gerekenler

Yalnızca yaz aylarında aklımıza gelen dondurmalar, lezzet tutkunları tarafından hiçbir şekilde mevsim ya da saat ayrımı yapılmaksızın gönül rahatlığı ile tüketilmektedir. Birçok farklı markanın ambalajlı olarak sattığı ürünlerin yanı sıra, keçi sütünden ya da bunun gibi organik olarak adlandırılan ürünlerin satıldığı dükkanlar da bulunmaktadır. Hem ürün çeşitliliği hem de marka açısından oldukça farklı hizmetlerin sunulabildiği bu sektörde, sizler de dondurmacı açmak istiyorsanız, öncelikle iyi bir araştırmacı olmanız gerekmektedir.

Dondurmalara her ne kadar talep fazla olsa da, kişiler aradıkları lezzeti bulamadıkları zamanlarda hiçbir şekilde sizleri tercih etmeyecektir. Bundan dolayı, dondurmacı açmak için karar verdikten sonra, dondurmaları kendi işletmenizde mi yapacağınızı, hazır dondurma ürünlerini mi satacağınızı ya da dondurmaların herhangi bir firmadan mı alınacağına karar vermeniz gerekmektedir.

  • Dondurma satışı konusunda yaptığımız araştırmalarda, girişimcilerin dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Dondurmanızın markasından çok lezzetine dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
  • Sütten yapılan dondurma ürünlerinde, ürünlerin kalitesi kadar hammaddenin de kalitesine dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi gibi durumlardan dolayı hem ceza alır hem de işletmenizin kapatılmasına neden olabilirsiniz.
  • İyi bir sermaye ile bu işe girmeye özen gösterin.
  • Dondurma satışlarında organik ürünlere olan talebin, diğer sektörlerde sunulan organik ürünlere oranla daha az olduğunu belirtmeliyiz. Kişilerin en çok merak ettiği keçi sütünden yapılan dondurmalar, sağlık açısından ne kadar faydalı olursa olsun, hem maliyetinin yüksek olması hem de lezzet açısından her bireye hitap etmediğinden dolayı girişimciler için bir risk teşkil etmektedir.
  • Dondurmacı açmak istediğinizde, ürünlerinizi satacağınız dükkanın konumu çok önemlidir. Bu konum, kesinlikle işlek bir yerden seçilmelidir.
  • Müşterileri kendinize çekebilmek adına yöresel lezzetleri satabilirsiniz.
  • Dikkat çekmek ve reklamınızı yapmak adına, dondurma satışı konusunda bazı destekler alabilirsiniz.

Yukarıdaki hususlar, dondurma dükkanlarının seçimi, ürün seçimi ve satış işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken noktaları ifade etmektedir. Bu maddelere ek olarak kendi düşüncelerinize uygun bir konsept de hayata geçirebilirsiniz.

Dondurmacı Açmak İçin Gereken Maliyet Ne Kadardır?

Dondurmacı açmak isteyen kişilerin ne kadarlık bir maliyet ile bu sektöre gireceklerine baktığımız zaman, en az 50 bin lira karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, hiçbir şekilde sıcak ile temas etmemesi gereken dondurmaların, derin dondurucularda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, dondurmanızı kendiniz yapacaksanız, dondurma yapımı için gereken malzemelerin alınması ve aletlerin de hazır hale getirilebilmesi için, daha fazla sermayeye ihtiyaç duyabilisiniz.

Dondurmacı dükkanları için maliyet hesaplaması yaparken, dükkan kirası da kesinlikle dikkate alınmalıdır. Eğer kiralık bir alanda dondurma satmak istiyorsanız, 50 bin liranın üzerine bir yıllık kira paranızı da ekleyerek sermaye oluşturmalısınız. Sermaye miktarınız ne kadar fazla olursa hem görsel açıdan işletmenizin hazırlanması o kadar iyi olacak hem de ekonomik zorluklara karşı mücadeleniz o kadar güçlü olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ganyan Bayi Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*