Eğer risk alabiliyorsanız girişimcisiniz demektir!

Girişimci, aniden aldığı bir karar sonucunda derin bir plan yapan ve  girişimcilik yapan kişidir. Durmak yerine koşmayı tercih eden kişidir.  Kontrollü bir şekilde korkmadan risk alabilen kişidir. Aldığı risklerde cesurca atılım yapabilen kişidir. Yenilgilere karşı azimle çalışan kişidir. Yaptığı işten bıkmayan, üst düzey başarıya sahip kişidir.  Girişimci kişi yalnızca başarıya odaklanır.

Bir insanın girişimlerini, girdiği aksiyon ve mücadeleleri ok-yay-hedef üçlüsü ile açıklayabiliriz.

Yay hayat demektir. Belli bir enerji ve gücü vardır. Bu güç ve enerjiyi kullanmak ise okun görevidir. Ok giden yay kalandır. Yayı her zaman gerilmiş olarak tutamazsınız. Yay zamanla gücünü yitirecektir. Yayın herhangi bir bilinci yoktur. Yayı tutanlar ise başarıya ya da başarısızlığa ulaşanlardır.

Oku bir girişimcinin niyeti olarak yorumlayabiliriz. Ok girişimcinin yaptığı iştir, başarıya ulaşması ve büyümesidir. Bir girişimcinin niyeti her zaman almak, kazanmak aynı zamanda da paylaşmak olmalıdır.

Oku atmaya cesaret eden kişi hedefi tutturma kaygısı taşımaz. Bir girişimci cesaretini toplayamamışsa o hedefe ulaşması mümkün değildir. Girişimci kendine güvenmeli ve en baştan hedefini belirlemelidir. Önüne çıkabilecek risklere karşı önlem almalıdır. İlk girişimde başarı gelmese de bir daha ki sefere gelmeyeceğinin garantisi yoktur. Girişimci kendine güvenip risk alıp tecrübe kazandıkça zaten başarı gelecektir. Tecrübe başarısızlığa değil, üstadlığa giden yolda büyük önem arzeder.

Bir önceki yazımız olan Masa düzeniniz karakterinizi yansıtır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*