Emekliler girişim yapmaya devam ediyor

Ülkemizin emeklilik sistemi çok tartışılıyor.Yine de bu durum emeklilerin iş hayatının bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Genç yaşta emekli olanların çalışmaya devam etmek istemesi gayet doğaldır. Yapılan araştırmalarda birçok emeklinin iş arayışına girdiği vurgulandı.

Emeklilik sosyal bi vatandaşlık hakkıdır. Bir çok kişi tarafından çalışma yeteneğini yitirme olarak vurgulansa da bunların dışında yeni bir kariyer fırsatı olarak görülebilir. İş yaşamı incelendiğinde emeklilerin de iyi rakamlarla çalıştığı görülüyor.

Yapılan araştırmalara göre erkek emeklilerin daha çok iş aradığı öğrenildi. 2013 yılında 75 bin emeklinin başvurduğu iş ilanlarında işe alınan sayısının sadece 13 olması gözlerden kaçmadı.

İş arayan emekli insanların yarısı üniversite mezunu. İş arayanların arasında doktıora ve yüksek lisans yapmış emekliler de bulunuyor. Çalışan emeklilerin en çok yer aldığı sektör yapı olarak belirlendi. Yapı sektöründeki iş ilanlarına çok sayıda emeklinin başvurması dikkat çekici.  2013 yılında yapılan iş başvurularında mühendislik alanındaki iş ilanlarına sadece 450 emeklinin başvurduğu görüldü.

En çok emeklinin başvurduğu iş ilanı sayısında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’un gerek nüfusu gerekse ekonomik yapısı bakımından önde yer alması oldukça doğal görünüyor. İstanbul’dan sonra en fazla emekli iş ilanının yer aldığı şehir ise Ankara. İzmir ve Bursa ise iki büyük şehirin ardından 3 ve 4. Sırada yer alıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Girişimcilikte işletme yönetimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*