Girişimciliğin ülkeye katkıları

Türkiye’de girişimciliğin arttırılmasının ülke ekonomisini kalkındıracağı düşüncesindeyim. Ülkemizi olumlu yönde etkileyecek faktörlerin başında eğitim ve girişimcilik gelmektedir. Girişimcilik yapılacaksa devletten beklenti içine girilmemeli. Girişimciliğin temelleri genç nesile en geç üniversite yıllarında aşılanmalıdır. Genel olarak Türk aile kültüründe girişimcilik fikri pek yaygınlaşmamıştır. Bu fikir gençlere ancak başarılı girişimlerin örnek gösterilmesi ile yaygınlaşacaktır. Örneklerin gençlere ilham aşılaması sağlanmalıdır. Gençler ilham almalı ki girişimlerini bir heves içinde gerçekleştirebilsinler. Örnekleri gösterirken yapacakları işe inanarak yapmaları gerektiğini göstermeliyiz gençlere. Hiç bir girişimci işe başladıktan kısa süre sonra köşeyi döneyim mantığıyla yaklaşmamalıdır. Tam tersine dünyayı sarsabilecek projeler üretebileceğine inandırmalıyız genç nesili. Networking değeri gençlere genç yaşta  aşılanmalıdır. Genç yaşta anlatılmalıdır ki ileride girişimciliğin ne kadar faydalı birşey olacağını görsünler. Somut örnekler verelimki gençler somut örnekler sayesinde somut avantajlar elde etsinler.

Yaptıkları bir işin dünyayı değiştirebileceğine inandırılmalıdır genç nesil. Somut fikirler anlatılmalıdır ki  gençler somut davranışlar elde edebilsinler. Girişimcilik benliklerinin bir parçası olarak aşılanmalıdır. Girişimcilik konusunda başı çeken ilk etmenlerden biri sabırlı olmaktır.

Girişimcilik kültürünün yayılması için daha bir çok seneye ihtiyaç var. Girişimcilik iyi bir kıvama geldiğinde durdurulması çok zor bir güç olarak meydana çıkar. Bunun için de sabretmemiz ve gençlere girişimcilik yapmaları yönünde eğitimler vermemiz gerekiyor…

Bir önceki yazımız olan Girişimcilikte yapılan hatalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*