Girişimcilik ve İnovasyon

İnovasyon çok tartışılan ama bir o kadar da kafa karışıklığı yaratan bir konu. Orta ölçekli şirketlerin, “Biz inovasyon yapabilir miyiz, nasıl yapacağız, mevcut ekibimiz inovasyon yapabilir mi, inovasyon için kaynaklarımız yeterli olur mu, inovatif olmak için dâhilere mi ihtiyacımız var?” gibi sorular sorup, işe nereden, nasıl başlayacaklarını bilmiyor oluşlarından tutunda, girişim profesyonellerinin inovasyon konusunda yeni girişim ve girişimci adaylarını bu konuda bilgisiz bıraktıklarını söylesek yanılmış olmayız sanırım.

İnovasyon denince, yapılan işi ve işleyişi kökten değiştirecek bir buluş, bir icat yapmayı hayal ediyor. İnovasyon sadece buluşlardan ibaret değildir. İcatlara dayalı inovasyon çok ender görülen bir durumdur ve çokta nadirdir ancak eğer inovasyonu yalnızca köklü yenilikler olarak algılarsanız, küçük değişikliklerin getirebileceği büyük potansiyeli ihmal etmiş olursunuz. İnovasyon aslında icat etmeyi değil yeni değer yaratmayı hedefler. Başarılı inovasyonlara bakıldığı zaman bunlar, insanların karşılaştıkları ama bazen kendilerinin bile farkında olmadıkları sorunları çözen girişimlerdir.

İnovasyonun Yararları & Artıları Üzerine

İnsanların aslında ne kadar da basitmiş ben nasıl bunu daha önce düşünmedim demesi, inovasyonun başarı kriteridir. Yeni pazarlar açan, rekabetin kaderini değiştiren pek çok inovasyon, son derece aşikâr, göz önünde duran bir ihtiyaca çözüm getiren bir yeniliktir. Girişimci adaylarının ve girişimlerin inovasyon konusundaki kafa karışıklığı yeni bir atılıma dönüştürmekten aslında birkaç adım uzağında durduğu görmeleri, girişimleri için müthiş bir aydınlanma anının da başlangıcı olabilir..

Yapılması ve anlaşılması gereken inovasyonun karışık kelime algısında uzaklaşarak içindeki basit ve aydınlatıcı ışığa doğru ilerlemektir. İşletmeyi ayakta tutacak ve sektör içinde çok daha ileriye götürecek adımlar ancak inovasyonun büyüsüyle oluşturulabilir.

Bir önceki yazımız olan İnstagramda Kendi Butik Mağazanızı Açın! başlıklı makalemizde instagram 2016, instagram butik açmak ve instagram mağaza açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*