Girişimcilikte işletme yönetimi

Girişimciliğin temelinde 3 ana başlık yatar. Girişim, kar güderek yeni bir iş kurmaktır. Girişimci, analizleri yaparak ve onları işleyip değer katarak birleştiren yenilikçi kişidir. Girişimcilik ise girişimci olma özelliğidir.

Girişimcilikte girişimi yapan büyük üreticidir. Girişim yapacak kişi risk almayı bilmelidir. Sermaye sahibinden farklı olarak risk alabilir. Sermayeye ayrılan kazanç girişimle gelen kazançtan farklıdır. Girişimci yenilikçi ve organizatördür.

Girişimcilikte gençseniz öncelikle bir yetişkin ile ortaklık etmelisiniz. Burada başarıyı etkileyen gençlerin azim ve dinamik yapısı ile yetişkinin tecrübesi ve sabrıdır. Bu ikisi birleştiğinde önemli girişim öyküleri ortaya çıkabiliyor.

2 genç girişimci ortaklık kurduğunda genelde başarılı olamazlar. Tecrübeleri ve sermayeleri yetersizdir. Kısa sürede zengin olmak isterler. Daha da önemlisi birbirlerine söz geçiremezler. Bu durumda da ego çatışmaları ortaya çıkıyor. Para kazanmaya başlayınca yaşam standartlarınızı hemen yukarıya çekmeyin. İlk kazançlarınızı tekrar yatırım için kullanmalısınız. Gelecekte daha yüksek yatırımlar yapmak için önce biriktirmeniz gerek.

Bütçenizi 3 e ayırmalısınız. Başlangıç,yürütme ve büyütme. Örneğin 10000 dolarınız varsa 4000 dolarıyla işi kurun. 2000 dolarıyla işi büyütün. 4000 dolarıyla da işi büyütün. Bir çok Türk girişimci parasının tamamı ile iş kuruyor. Birkaç zaman sonra maaş ödemeye reklam yapmaya bütçesi kalmıyor. Yapılan araştırmalara göre kurulan yeni işletmelerin yüzde 90 ı iflas ediyor. İşe girmek kolay olsa da çıkışının zor olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Ev kadınları için girişim önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*