Girişimcilikte yapılan hatalar

Girişim, insanların istek ve arzularına göre gereksinimlerini karşılamak için yeni teknolojiler uygulayan ve pazarı genişleten ekonomik birimdir. Girişimler kar ve yarar sağlamayı amaç edinir. Üretim ve pazarlama gibi amaçlar doğrultusunda ortaya çıkar. Girişimler genellikle bir firma olarak yapılanırlar. Girişim ayrıca yenilikçi şartlara uyum sağlayan ve risk almaya yatkın bir oluşumu ifade eder.

Girişimcilik, mal ya da hizmet üretmek için üretim faktörlerinin bir araya getirilmesiyle birlikte ekonomik faktörlerin yeni değerlere dönüştürülmesi anlamına gelir. Bunun için de gerekli zaman ve çabayı ortaya koymalısınız. Parasal kazanç için sosyal ve  finansal riskler almalısınız. Piyasaya bakıldığında girişimci sayısı hızla artıyor. Ancak sorun şu ki pek çok girişim başarısızlık ile sonuçlanıyor. Bir çok girişimci zaten baştan kaybediyor.

Girişimcilerin en büyük yaptığı hatalardan birisi iş düşüncesinin uygulanabilirliğini kontrol etmemektir. Şu ana kadar tanıdığım bir çok girişimci fikirlerinin mükemmel olduğuna inanıyorlardı. Fakat iş gerçekleştirmeye geldiğinde beklenmedik ve akıllarının ucundan geçmeyecek hatalar ile karşılaştılar. Kağıt üstünde başarılabilir görünen bir çok plan gerçekleştirildiğinde iyi sonuçlar vermeyebiliyor.

Girişimcilikte yapılan bir başka hata da rakiplerin ve pazarların analizini yapmamaktır. Girilen sektörde rakip var mı yok mu?, girişim bir ihtiyacı karşılıyor mu? sorularına cevap aranmalıdır. Bu sorulardan birinin cevabını bulamamak demek ev ödevinin iyi yapılmadığı anlamına gelir.

Girişiminizde öncelikli göreviniz durumları değerlendirmek ve yol haritası çizmek olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*