İlk iş tecrübeniz nasıl olmalıdır?

İş yaşamına yeni atıldığınızda nelerle karşılaşacağınız hakkında pek fikriniz yoktur. İlk olarak başarılı olmak size imkansız gibi görünecektir. Yapacağınız işler gözünüzü korkutacaktır. Şunu bilmelisiniz ki sizden daha önce çalışanlar da aynı korkuyu yaşadılar. Korkularını yenerek tecrübe kazanarak işlerin üstesinden gelmeyi başardılar.

İlk deneyiminizde kendinizi yöneticilere karşı değerli hissetmelisiniz.  İşinizin ilk dönemlerinde kendinizi pozitif olarak ve çözüm odaklı tanıtmalısınız. Bir ortama girdiğinizde o ortama enerjinizi hissettirmelisiniz.

Doğuştan gelen detaycı bir kişiliğe sahip değilseniz bunun üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Yaptığınız bir işi 2 kere kontrol etmelisiniz. Ayrıca en kaliteli şekilde yapmaya çalışmak da size olan güveni arttıracaktır. Bir kişiye e posta göndermeden önce onu en az 3 kere okumak yararınıza olacaktır. Çünkü karşınızdakine neyi ne şekilde belirttiğiniz oldukça önemlidir.

Eğer şirketin sahibi değilseniz göreviniz ne olursa olsun asıl amacınız patronunuzun işini olabildiğince hafifletmektir. Patronunuza bir sorun değil bir çözüm belirtmeye gidin.

Daima öğrenmeye istekli olun ve araştırmalar yapın. Öğrendiğiniz her yeni bilgi daha çok kazanıyorsunuz demektir. Yeni bir bilgi süngerse onu çekmelisiniz. Sadece iş yaşantınızda değil dışarıda da bilgiye açık olmalısınız. Ayrıca kendinize hobiler edinmeniz de yararınıza olacaktır.

Çevrenizle iletişim kurarken teşekkürler ve lütfen gibi kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Şunu bilmelisiniz ki hiçbir işveren kaba ve görgüsüz bir çalışan istemez…

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin gözde mesleği girişimcilik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*