İş başvurularında ön yazının önemi

İş başvurularında ön yazının önemi

Bir çok çalışan adayı iş başvurusu yapmadan önce bir önyazı yazıp yazmama konusunda kararsızlığa düşer. Bu durum en çok tartışılan konulardan biridir.

Özgeçmişleriniz sizlere iş başvurularında yardımcı olan en büyük referanslarınızdır. Yine de işverenlere kendinizi daha iyi tanıtabilmeniz için daha fazlasına ihtiyacınız var. Ön yazılar yetenek ve becerilerinizi aktarırken kendi hakkınızda daha fazla bilgi vermek amacıyla yazılan yazılardır. Bir çok İK uzmanı mülakatlara davet etmeden önce ön yazıları inceler.

Peki ön yazı neden bu kadar önemlidir?

İşverenler yeteneklerinizi daha rahat incelerler. CV’nizde yer alan bilgilere ön yazılarınızda örneklerle açıklayabilirsiniz. Ön yazılarınız neden o şirkette çalışmak istediğinizi belirler. Sizlerin yazma becerileriniz hakkında detaylı bilgi verir. Ön yazı sizlere akıcı bir anlatımla yeteneklerinizi örnekleme fırsatı verir.

Ön yazılarınız işverenlere size neden ihtiyaç duyulacağı ve kim olduğunuz hakkında detaylı bilgi sunar. Bu da geçmiş deneyimleriniz hakkında daha fazla bilgiye ulaşılmasını sağlar. Ön yazılar Cvnizde bahsetmiş olsanız dahi güçlü yönlerinizin öne çıkması için ana etkenlerden biridir.

Ön yazılarınızın kapanışında kullanacağınız olumlu bir sonuç cümlesi sizin o şirkete neden aranan eleman olduğunuz hakkında detaylı bilgi verir.

Ön yazınızda iş başvurusunda bulunacağınız firmanın vizyonunu ve hedeflerini araştırdığınızı ve anladığınızı belli edin. Ayrıca yeteneklerinizin şirkete nasıl bir yarar sağlayacağını anlatmaya çalışın. Hadi şimdi oturun ve ön yazınızı yazın!

Bir önceki yazımız olan Hangi hobilerle bir adım öne çıkarsınız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*