İş Kuran Kişilere Verilen Devlet Kredisi

Ekonomimizin gelişmesi, uluslararası ekonomik rekabette başarılı olmak, işsizliğin azalması, bilinçli ve nitelikli is gücünün yetişebilmesi için ülkemizin girişimcilere ihtiyacı vardır. Devlet yeni yeni iş kuracakları, yeni fikirlerini üretime geçirecek kişileri ve iş yerini geliştirmek isteyenleri devlet kredisi projeler ile desteklemektedir. İş kuran kişilere verilen devlet destekleri farklı kriterlere göre gruplandırılmıştır.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Bu programla KOSGEB in belirlediği alanlarda (ticaret, bilişim…) proje belirleyen girişimci adayları desteklenir. KOSGEB ‘e yapılan başvuru sonrası çağırılan adaylar 70 saatlik bir sertifika programına dâhil olurlar. Sertifika alındıktan sonra açılan işletmenin planı KOSGEB Müdürlüklerine sunulur. Kurula sözlü olarak anlatılan plan uygun koşulları sağlıyorsa, işletmeden alınan bir taahhütname ile destek sureci başlamış olur. Adaylara 50.000 TL hibe edilir, 100.000 TL ise geri ödemeli faizsiz kredi verilir. KOSGEB e başvuru için üniversite mezunu olma zorunluluğu yoktur.

Eğer devlet kredisi nasıl alınır derseniz yukarıdaki yazıyı iyi şekilde okumanız yeterlidir.

TUBITAK Girişimcilik Aşamalı Destek Programı

Üniversite mezunlarının başvurabileceği bir programdır. Yenilikçi ve teknolojik niteliği olan projeleri destekler. 4 aşamalı bir programdır. Birinci aşama, fikirlerin plana dönüştürülmesini kapsar. İkinci aşama,150.000 TL lik hibenin yapılacağı şirketleşme ve teknolojik doğrulama aşamasıdır. Üçüncü aşama maksimum 550.000 TL lik hibenin %75 inin yapılacağı TUBITAK destek programını kapsar. Son asama ise ticarileştirme aşamasıdır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno Girişim Sermayesi

Üniversite mezunlarının yeni is fikirlerini 100.000 TL lik üst limitle destekler. Hibe edilen sermaye suresi 12 aydır.

İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Kuruluş işlemleri, işletme gideri, kuruluş alanlarında farklı miktarlarda destek verir.

Bir önceki yazımız olan Et Üzerine Reklam Basmak başlıklı makalemizde et reklam, et reklamı ve et üzerine reklam hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*