İşgem Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi

İşgem nedir, yeni kurulan işletmelerin en kırılgandönemlerinde, onlara destek olarak ayakta kalmalarını sağlayan merkezdir. İşletmelerin en zorlu zamanları kurulduktan sonraki birkaç senedir. Çünkü bu dönem de işletme yönetim zorluğu ve karşılaşılacak riskler maksimum düzeydedir. Yapılan istatistiklere göre küçük işletmelerin kuruldukları ilk yıllarda başarısızlık oranı %60-70 arasındadır. İŞGEM desteğinde olan işletmelerde ise bu oran %10 seviyesine düşmektedir. Bu sistem, Dünya üzerinde bir çokülkede de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Şuan dünya üzerinde faaliyette olan, 4000 e yakın is geliştirme merkezi bulunmaktadır.
Türkiye’deki İş Geliştirme Merkezleri
Van, (Mersin), Eskişehir, Yozgat, Adana, Mersin, Elazığ, Samsun, Diyarbakır, Ereğli (Zonguldak), işgem İstanbul, (Hacıbektaş (Nevşehir), Avanos (Nevşehir), Çorum ve Kütahya illerinde mevcuttur.
İŞGEM in fazla desteklediği kesim, kadınlardır. Kadınların, ülke ekonomisine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu sebeple bazı merkezler, Kadın İş Geliştirme Merkezi olarak adlandırılmıştır. K-İŞGEM kapsamındaki projelerin finansmanı KOSGEB ve Avrupa Birliği tarafından karşılanır. Pendik, Çorum, Hacıbektaş girişimci destekleme merkezleri K-İŞGEM arasındadır.
İş Geliştirme Merkezlerinin Amaçları
• Güçlü ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak
• İşletmenin kurulum aşamasında yer bulma ve işletme yönetimi konularında destek vermek
• Girişimciliği cazip hale getirerek, ülke ekonomisine katkı sağlamak, istihdam yaratmak kurulma amaçları arasındadır.

İŞGEM’i belediyeler, özel idareler, üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kooperatifler ve meslek kuruluşları kurabilirler.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Pilott Nedir? başlıklı makalemizde pilot tt, silikon vadisi ve ttnet hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*