İşiniz için yaşadığınız şehri değiştirir misiniz?

Yaşadığınız mahalle ya da şehirden taşındığınızda üzerinizdeki psikolojik etkisi büyük olur. Oturulan yerden taşınmak kişinin çevresini tamamen değiştirdiğinden  bu durum kişiye en çok stres olarak geri döner. Peki bu durumları göze alıp işiniz için yaşadığınız yeri değiştirir miydiniz?

İk uzmanı taşınma sorusunu yönelttiğinde bu bir iş görüşme sorusu anlamına gelir. İş başvuranlarına sorulan bu soru olumsuz etki yarattığı gibi olumlu yönde etki de edebilmektedir. İşverenler gelecekte şirketlerinin taşınma olasılığına karşılık işe başvuran kişilere bu soruyu yöneltiyor.  Böyle bir soruya bunu zamanı geldiğinde düşüneceğim gibi bir cevap vermek iş başvurusu için olumsuz bir cevap olacaktır. Seçtiğiniz yaşama göre bu soruyu 3 şekilde cevaplarsınız.

Eğer cevabınız hayır olacak ise bu durumu işverene net bir biçimde söylemeniz gerek. Eğer doğru cevabı vermezseniz bu durum ilerde olumsuz şekilde karşısınıza çıkabilir. Soruya direk hayır cevabını vermenizde olumsuz cevaplardan biridir. Cevabınız hayır olsa bile o işi gerçekten istediğinizi ik uzmanlarına hissettirin.

Cevabınız olabilir ise fakat işi de kaybetmek istemiyorsanız bu sizin için en uygun seçim olacaktır. İşinizde en iyi yerlere gelmeyi hedeflediğinizi söyleyin.

Eğer cevabınız evet ise taşınmanızın hayatınıza etki etmeyeceği düşüncesindesiniz demektir. Evet cevabını vermeniz ik uzmanlarının güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Böylece önünüze çıkacak tün engelleri aşarak kariyerinizin zirvesine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kariyer nedir? Nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*