Kariyer nedir? Nasıl yapılır?

Mesleğimizi nasıl seçeriz? Kariyer ne anlama gelir? Bir çok kişi iş hayatına atıldıktan sonra üniversite yıllarına dönmek ister. Fakat üniversite zamanında gezip tozmak yerine zamanını ben ne olacağım, ne meslek yapacağım gibi sorularla geçirenler kesinlikle dönmek istemeyecektir.  Ayrıca okuduğu bölümü değiştirmek isteyenleri söylemiyorum bile. Daha çok matematik ve fen gibi alanları seçmesi beklenen bir çok öğrenci ne istediğini bilmiyor. Ya puanlarının yettiği yere gidiyorlar ya da birileri onları yönlendiriyor. 4 yıllık bir okulun bitirilmesinin ardından iş asıl konuya geliyor. İş bulma..

İk uzmanlarıyla mülakatlara giriyorlar. Ya çok şikayet ederek çalışıyorlar ya da mutlu olarak. Kendi durumundan memnun olmayan insanlar ordusuna bir nüfus daha ekliyorlar.

Günümüzde bir çok kariyer sahibini araştırdığımızda bir çok başarı elde etmişler ancak kendilerinden memnun değiller. Çalışmaya memnun olarak başlamaktan çok kariyer planıyla başlanmalıdır.

Kariyer nedir peki?

Mühendis ve ya bir doktor olmak kariyere sahip olmak demek midir? Kariyer kişinin kendisini çalışma alanı içerisinde profesyonel olarak bir noktadan diğer noktaya taşıması anlamına gelir. Bu yoldan bakıldığında temizlikçilik de bir kariyerdir tesisatçılık da. Kariyer yapmak için mevki yükselmek şart değildir. Önemli olan kişinin kariyerini hangi alanda yapmak istediğini belirlemesidir. Mesleğine saygı duyan bir kişi kariyer sahibidir diyebiliriz. Siz de mesleğinize saygı duyun ve kariyer planlarınızı uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Neden uzun yıllar aynı şirkette çalışılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*