Kariyer planlaması nasıl doğru yapılır?

Şu anki işinizde mutsuz musunuz? İşinizde gelecek olmadığını mı düşünüyorsunuz? Peki günümüzde giderek gelişen iş koşullarına nasıl ayak uydurabilirsiniz?

İlk olarak yapmanız gereken oturup bir kariyer planı yapmaktır. Kariyer planlamanız sizi hedeflerinize ulaştıracak en önemli haritadır.

Kariyer planlamanız iş hayatınız süresince bir çok farklı noktada faydalı olacaktır. İşyerinizde gerçekleşebilecek olumsuz durumlara karşı size yol gösterecektir. Bu gibi durumlarda hazırlamış olduğunuz kariyer planınız size yol gösterecektir.

Kariyer planlamanızı yaparken dikkat etmeniz gereken ilk kural ne yapmak istediğinizi belirlemektir. Karar vermenizin ardından zor sandıklarınız çok daha kolay yapılacaktır. Kendinizi iyi tanırsanız ne istediğinize karar verebilirsiniz. Neler yapabileceğinizi, bilgi seviyenizi ve hangi alanlarda başarılı olduğunuzu bilmelisiniz. Kendi planlamanızın dışında çevrenizde tanıdığınız insanlar da size yardımcı olabilirler.

İlk olarak ulaşmak istediğiniz hedefi belirlemelisiniz. Hangi zamanda hangi seviyede olmak istediğinizi bilmelisiniz. Her zaman planınızı engelleyecek koşullarla karşılaşma durumunuz vardır. Bu durum aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Olumsuz durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız. Her duruma karşı yedekte bir B planınız olsun.

Daha sonra gireceğiniz sektörü belirlemelisiniz. Hangi iş alanlarının geleceği olduğu konusunda bir kanaate varmalısınız. Bunları yaparken de yeteneklerinizi ve bilgi düzeyinizi göz önünde bulundurun. Üniversite mezunu olduğunuz bölümün üstüne gitmeseniz bile hangi alana ilgi duyduğunuzu belirleyin ve onun üstüne gidin.

Bir önceki yazımız olan Girişimciliğin ülkeye katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*