Kokoreç Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Maliyeti

kokoreç dükkanı açmak için gerekenler
kokoreç dükkanı açmak için gerekenler

Kokoreç Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Ülkemizin birçok yerinde hala aranan lezzetler arasında yer alan kokoreç, temiz ve istenilen lezzette yapıldığı taktirde, satıcısına çok ciddi kazançlar sağlamaktadır. Sakatat sever kişilerin tüketmekte çekinmediği ve sıklıkla tükettiği bu yemek için bir girişimde bulunmak istiyorsanız, öncelikli olarak bulunduğunuz bölgeyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü, kokoreç dükkanı açmak istemenizin yanı sıra, seyyar satıcı mı olacağınız yoksa bir dükkan açarak mı işlemlere başlayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Eğer çok yüksek bir sermayeniz yoksa, burada seyyar satıcı olarak kokoreççi açmak daha mantıklı bir hamle olacaktır.

Hem seyyar hem de dükkan açarak satış yapacak kişiler için avantajları ele alacaksak şu şekilde bir görüntü karşımıza çıkacaktır. İlk olarak seyyar kokoreç satışı yapmanız sağlayacağı avantajlara bakalım.

  • Sermaye konusunda 500 TL ile 2000 TL arasında bir tutar yeterli olacaktır.
  • Seyyar satıcılara olan ilgi akşamları daha fazladır. Hem daha fazla satış yapacağınız hem de daha az çalışacağınız bir vakit aralığı olduğundan dolayı gündüzler size kalacaktır. Bu sürede dinlenebilir ya da farklı işler yapabilirsiniz.
  • Dükkan kirası, elektrik, su ya da doğalgaz gibi sabit giderleriniz ortadan kalkacaktır.
  • Seyyar satıcı olarak kokoreç satmaya karar verdiğiniz zaman, bulunduğunuz belediyeye belirli oranda vergi ödemeniz, yasal açıdan problem yaşamanızı da engelleyecektir.

Eğer siz kokoreç dükkanı açmak istiyorsanız, bu girişimin size sağlayacağı faydaları da şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikli olarak adresiniz belli olacaktır. Bunun size sağlayacağı en temel avantaj, sabit müşteriler ve kolayca tavsiye edilebilir olmaktır.
  • Resmi bir işletme olduğunuzdan dolayı, hiçbir yasal sorumluluktan kaçınmaz ve bu sayede risk almamış olursunuz.
  • Dükkanda bir yandan kokoreçlerin hazırlanması bir yandan da servis edilmesi için tek başınıza yetemeyebilirsiniz. Bu durumlarda da size yardımcı olacak kişiler çalıştırırsınız. Bu da iş bölümünü arttırır.
  • Bir lokanta kadar masrafı olmasa da, en düşük 10 bin lira gibi bir sermaye ile kokoreç dükkanı açmak için girişimlerde bulunabilirsiniz.

Kokoreç Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kokoreç dükkanı açmak isteyenlerin, mutlaka farklı alternatiflere de yönelmesi gerekmektedir. Çünkü, her birey kokoreç sevmemektedir. İşletmenize gelen kişilerin tamamının kokoreç yemeyeceğini varsayarak köfte ya da sucuk gibi alternatiflerle de hizmet sunmalısınız. Bu hem ürün çeşitliliğini arttıracak hem de gelirinizi aynı ölçüde arttıracaktır.

Ürün çeşitliliğinin yanı sıra, kokoreç tüketen kişilerin olmazsa olmazları arasında baharatların olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Müşterilerinize bol baharat çeşiti sunarak, bunlara ek olarak acı biber ve turşu biberlerle de menüyü zenginleştirerek hizmet sunabilirsiniz. Son olarak, kokoreç satmak için dükkan açacak olan kişilerin içecek ve temizlik konusunda da dikkatli olması gerektiğini söyleyebiliriz. Asitli içeceklerin yanı sıra ayran ve şalgam sunarken, bunların yanında temizlik kurallarını kesinlikle ihmal etmeyin. Hem dükkanınızın içerisi hem de kokoreç pişirilen alan, kesinlikle temiz olmalıdır.

 

Kokoreç Dükkanı Maliyeti Ne Kadardır?

Ortalama bir kokoreç dükkanı açmanın maliyeti; açılacak yerin lokasyonuna, büyüklüğüne ve dekorasyonuna göre değişmekle birlikte minimum olarak 10-15 bin TL gibi bir sermaye gerektirmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi seyyar olarak satış yapmak isteyenler için ise bu maliyet çok daha aşağılara düşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tatlı Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyet Hesaplaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 yorum

  1. Merhabalar ismim emrah. Aktif olarak 10 yıllık kokoreç ustasıyım. Gıda sektöründe herzaman iyi kazanç vardır bunu tartışmaya gerek yok. Danışmanlık ücreti karşılığında sizlere dükkanınızı kurup çalışır durumda teslim edebilirim istenildiği taktirde işin ince detaylarına kadar öğretip teknik destek ve mal teminatı da yapabilirim. Bu işin yıllardır içinde bulan biri olarak ilk açılışınızın çok önemli olduğunu ve muhakkak biz olmasak da başka bilen birilerinden yardım almanızı tavsiye ederim. Tekirdağ ve çevre iller 0 538 037 22 99

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*