Lider olmanın özellikleri

Eğer farkındalık yaratmış liderleri araştırırsanız değişmmeyen birkaç özelliğin olduğunu farkedersiniz.  Liderliğin sırları sadece zekada değil davranışlarda da saklıdır.

Şans eseri lider olunamayacağı hemen hepimizin bildiği bir gerçektir. Bugün ise uzmanların yaptığı birçok araştırma lider olmanın özelliklerini fazlasıyla açığa çıkarıyor. Bir çok kişi gibi siz de hayatınızda etki ve güç arayışında olabilirsiniz.

Şu bir gerçektir ki dünya üzerindeki bir çok lider gereksiz konuşmamaya özen gösterirler. Bundaki önemli sır ise az ve öz konuşmanın daha etkili olması. Sessiz insanlar genellikle daha etkili ve başarılı olurlar. Otoriter olmak istiyorsanız az ve öz konuşmalısınız.

Etkili olmayı başaran liderler genel olarak fikirlerine ve stratejilerine adapte olmayı bilirler. Ne kadar çok adapte olunursa o kadar çok problemin üstesinden gelinebilir. Gerektiği zamanlarda alternatif fikirler üretebilme özelliğinizi göstermelisiniz.

Tartışmalar her ne kadar faydalı olsa da bu birçok lider için enerji kaybıdır. Liderler enerji kaybı yerine bunu tez üretmek için kullanırlar. Güçlü insanlar kendilerine zaman kabettirecek işlerle uğraşmazlar. Bunun yerine kendi planları üzerinde çalışırlar. Çünkü bir sonuca varıldığında artık tartışmak imkansız hale gelmiş demektir.

Liderlerin en önemli özelliklerinden biri de toplumdan uzaklaşmamalarıdır. Aile fertleriyle, iş arkadaşlarıyla sosyal aktivitelerde biraraya gelirler. Tek başlarına asla güçlenmeye çalışmazlar. Ayrıca liderler toplumdan uzak kalmanın takdir ve saygı görmeyi engelleyeceğini bilirler.

Bir önceki yazımız olan Türkiye girişimcilikte ilk sırada başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*