Market Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti

market açmak için gerekenler
market açmak için gerekenler

Market Açmak için Gerekenler

Gün içerisinde tüm vatandaşlarımızın yolunun kesiştiği marketler, özellikle küçük çapta bir yatırım yapmak isteyen ve kendi parasını değerlendirerek ek bir birikim yapmak isteyen kişilerin tercihleri arasında bulunmaktadır. Çünkü, market açmak hem düşük bir maliyetle gerçekleşmekte hem de genele hitap ettiğinden dolayı para kazanma şansı oldukça fazladır. Şuan büyük alışveriş merkezlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte her ne kadar unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alsa bile, talep oldukça fazladır.

Eğer elinizde bir miktar sermaye varsa ve market açmak istiyorsanız, izleyeceğiniz yol ve yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İlk olarak kurmak istediğiniz market için bir plan yapmalısınız. Sadece gıda ürünleri mi yoksa daha çeşitli bir ürün yelpazesi ile mi hizmet sunmak istediğinize karar vermelisiniz.
  • Markette satılacak olan ürünleri belirledikten sonra, ilk olarak toptancılar ile görüşme sağlamalısınız. Toptancılar ile yapacağınız görüşmeler sonrasında hem daha çok ürün çeşiti ile karşılaşacak hem de ilk etapta daha fazla kar elde edebilmeniz amacı ile size sunulan özel fiyatlardan faydalanacaksınız.
  • İlk iki adımı tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken marketin nasıl bir konumda açılacağıdır. Çünkü, marketin açılacağı nokta hedef kitlenize yakın ya da kişiler tarafından ulaşılabilir alanda olmazsa, ürünlerinizin satışı, dolayısıyla da kar elde etme olasılığınız düşecektir.
  • Her ne kadar küçük bir dükkan açılıyormuş gibi görünse de, marketlerde temizlik ve görselliğin asla unutulmaması gerekmektedir.
  • Alışveriş merkezlerindeki ürün çeşitliliğine karşı bir rekabet oluşturmak için özellikle yöresel ürünlere ya da organik besinlere yönelmeniz gerekebilir. Bu ürünlerin satışı ile çok daha iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Market Açma Maliyeti

Market açmak için karar veren kişiler, bu kararları ile birlikte bazı hesaplamalar da yapmaya başlayacaktır. Çünkü, kurulum esnasında resmi başvuruların yanı sıra, ürün standlarının alınması ya da ürünlerin kullanımı için oluşturulacak depo alanları gibi alanlarda ciddi harcamalar yapılacaktır. Bunları hesaba katarak bir sermaye belirlemek istiyorsanız, şu maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Market açmak için gereken sermayeyi hesaplarken ilk olarak dükkanın size ait bir alanda mı yoksa kiralanacak bir alanda mı açılacağını kararlaştırmalısınız. Çünkü, dükkanınız için sabit maliyet sizinle birlikte işletmenizin devam ettiği süre boyunca gelecektir.
  • İç dekorasyon işlemleri için birçok malzeme alınması gerekmektedir. Bu malzemelerin hazır mı alınacağı yoksa yaptırılacağı mı konusunda araştırma yapmalısınız.
  • Marketi sizin mi işleteceğiniz yoksa çalışan mı tutacağınıza karar vermelisiniz.
  • Klasik bakkal usulü bir satış mı yoksa modern bir market olarak mı hizmet sunacağınız oldukça önemlidir. Eğer modern anlamda hizmet sunulacaksa, kasanızın tamamen barkod üzerine kurulmuş olması gerekmektedir. Bu da ciddi bir maliyet ortaya çıkaracaktır.

Market açmak için dikkat edilmesi gerekenler ve maliyet hesaplaması yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu şekilde özetleyebiliriz. Şuan Türkiye şartlarında orta halli bir market açılışı söz konusu olduğunda, kişilerin ellerinde bulunması gereken en az sermayenin 50 bin lira olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, markette sunulacak olan ürünlerin çeşitliliği ya da marketin açılacağı alandaki kira fiyatlarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bundan dolayı, en az 50 bin lira ile 100 bin lira arasında sermaye ile bu işe girilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Oto Alım Satım İşi Yapmak ve 2018 Yılı için Gereken Sermaye başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*