Neden uzun yıllar aynı şirkette çalışılır?

Bir işte çok uzun yıllar çalışabilirsiniz. Bunun için de çok sebebiniz olabilir. İstikrarlı kariyer hedefiniz aynı işte uzun yıllar geçirmenizin bir sebebi olabilir. Ya da terfi almayı bekliyor olabilirsiniz. İşiniz değiştirmeye karar verdiğinizde kariyerinizde gerilemediğinizi nasıl kanıtlayacaksınız?

Yapılan araştırmalara göre bir çok insan sevmediği bir işte çalışmanın işsizlikten daha iyi olduğu görüşünde. Ne kadar mutsuz olsalar da aynı işte çalışmaya devam ediyorlar. Yine de bu durum kariyerin durduğunu göstermez. Aynı işyerinde geçirdiğiniz zaman ve kazandığınız tecrübe kariyer gelişiminin önemli bir parçasıdır.

Peki uzun yıllar bir işte çalışıp işinizi değiştirmeye karar verirseniz ne gibi sorular sizi bekliyor olacak? İK uzmanları sizlere bir çok soru yöneltecektir ve buna hazırlıklı olmak sizin elinizde. Mutlaka geçmiş döneminize ait bir sunum hazırlayın.

İK uzmanları kariyer planlamanızı sorduğunda risk almaktan korktuğunuzu kesinlikle belli etmeyin. Bunun yerine uzun vadeli projelerin size tecrübe kazandırdığından bahsedebilirsiniz. Şirketlerin kriz dönemlerinde aldığınız ek sorumlulukları da rahatlıkla belirtin.

Daha önce işinizi neden değiştirmediğiniz konusunda bir soru ile karşılaşırsanız buna geçerli bir cevabınız olmalı. Yürüttüğünüz projeyi tamamlamayı istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. İşinizi değiştirmeyi değil terfi etmek istediğinizi insan kaynaklı uzmanlarına hissettirmelisiniz.  Kendinize çizdiğiniz kariyer yolunda mutlaka her duruma karşı bir planınız olsun. İyi bir takım oyuncusu olduğunuzu karşınızdakine hissettirin.

Bir önceki yazımız olan Emekliler girişim yapmaya devam ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*