ÖSYM’nin Sınavlarına Nasıl Başvurulur?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısaca adıyla ÖSYM, yükseköğretim sınavlarına gimek için başvurulan ve başvuran adayları başarı sıralarına göre yerleştiren merkezdir. 1974 yılında 6114 sayılı Kanun ve ilişkili olan diğer mevzuatları yerine getirmek, yetkileri kullanmak amacıyla kurulan bir devlet kurumu olan ÖSYM’nin her bir görev için hizmet birimleri vardır. Soru hazırlama, bilgi güvenliği gibi hizmet birimleri sayesinde yıl içinde birçok sınav düzenlemekte ve öğrenci yerleştirmektedir. Şu anda ÖSYM’nin uyguladığı sınavlar içinde YKS, YDS, DGS, ALES, KPSS, e-YDS  başta olmak üzere 20 adettir.  Sınavlar isimleri ile birlikte belli tarihler arasında ÖSYM tarafından açıklanır. Sınav ücreti vaktinde ödenmelidir. Ücreti ödenmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Başvuru tarihleri takip edilmelidir çünkü belirtilen tarihlerde başvurmayan adayların geç başvuru yapması gerekecektir ve bu da ödenecek sınav ücretinden biraz maliyetli olacaktır.  YDS ve e-YDS için geç başvuru gibi bir durum söz konusu değildir.

ÖSYM’nin sınavlarına nasıl başvurabilirim?

Sınava ilk defa girecek adaylar öncelikle Türkiye’deki ÖSYM sınav koordinatörlüklerine başvurmaları  gerekmektedir. Orada size www.ais.osym.gov.tr adresinde bulunan sisteme giriş sekmesine girebilmek, başvuru ve tercihlerinizi değiştirmek, ve adres-iletişim bilgilerini güncelleyebilmek için kişiye özel şifreler verilecektir. Bu sırada da başvurunuz yapılmaktadır. T.C. kimlik numaranız ve elinizde bulunan şifreyle giriş yapabileceksiniz ve istediğiniz sınava kendiniz başvuru yapabilirsiniz.

Daha önceden sınava girmiş adayların ise fotoğraflarının geçerlilik süresini kontrol etmeleri önemlidir. Geçerlilik süresi dolmuş adayların sınav koordinatörlüklerine gidip  yeni fotoğraflarını onaylatmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*