Sermaye İçin Sermaye Yaratma Cesareti : Girişimcilik

Gözü kara olmak bu işin doğasında var demeyeceğim, hayır. Planlı girişimcilik doğru girişimciliktir elbette. Yine de sermaye bulmak konusunda ki müthiş endişelerimizin yersiz olduğunu düşünüyorum bazen. FED seneye ne yapar, sabit faizimiz yeterince sabit mi, x bankasının girişimci fırsatları neden kısıtlı ? Haklı endişeler fakat girişimci ruhumuza dokunmuyor mu hiç ? Birkaç kez iş kurmuş, hepsinde dibi görmüş ama hala sahip olduğunu bütün enerjisini ‘ne yapabilirim’i düşünerek harcayan gerçek girişimciler görmeyi diliyor insan. Birkaç kez düşmeden hiçbir yol tatlı tatlı yürünmüyor en nihayetinde. Yine de endişelerinizde haklısınız, dediğim gibi planlı girişimcilik doğru girişimciliktir. Sizlerin sermaye kaygılarını biraz olsun gidermek için elimizde neler var bir bakalım ..

Gönüllü Yatırımcılar

Zor ama imkansız değil. Eğer projeniz insanların gözlerini aydınlatıyorsa, finansal destek ve sermaye konusunda sırtınızı dayayacağınız yatırımcılar bulabilirsiniz. Gönüllü yatırımcılara kabarık bir telefon rehberinden yada girişiminizle alakalı fuar ve organizasyonlardan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB

KOSGEB, sunduğunuz girişimcilik projesine 50,000 TL’si hibe olmak üzere, 100,000 TL’ye kadar destek sunar. Ancak öncelikle KOSGEB’in 70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekir. Daha sonra bir iş planı hazırlayarak işiniz ve projeniz hakkında detaylı bir bilgi sunumu ve ardında KOSGEB birimine Destek Başvurusuyla süreciniz başlamış olur. Eğer birimden işinize onay gelirse KOSGEB’in E-Kobi veritabanına kaydınız, size tanımlanan kullanici adi ve parolayla birlikte oluşturulur. Tüm bu adımların olumlu sonuçlanmasıyla birlikte sermayeniz artık hazır..

Bir önceki yazımız olan Kendi Kendinin Patronu Olma İsteği: Girişimcilik başlıklı makalemizde iş kurma, patron olma ve şirket kurma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*