Tatlı Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyet Hesaplaması

tatlı dükkanı açmak için gerekenler
tatlı dükkanı açmak için gerekenler

Tatlı Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Gıda sektörüne yönelik yapılan yatırımların günden güne birbirine benzemesi ile birlikte, girişimciler farklı fikirler bularak tekrar piyasaya atılmaya çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda tatlı dükkanı açmak ya da farklı bölge veya ülkelere ait tatlıların satılacağı işletmelerin oldukça göze çarptığı görülmektedir. Dünya genelinde hiçbir zaman bitmeyecek bir sektör olmasından dolayı yüksek maliyetlerden bile çekinmeyen girişimciler, tatlı dükkanları için ya bir firmadan bayilik alarak adım atmakta ya da kendi markalarını yaratma uğraşına girmektedirler. Burada asıl önemli olan, ürünlerdeki kalite ve sağlık koşullarına dikkat edilmesi olduğundan dolayı, her iki girişimin de piyasada tutunma şansı oldukça fazladır.

Tatlı dükkanı açmak isteyen kişilerin tüketicilerine yönelik yapmaları ve rakiplerine karşı da dikkat etmeleri gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tatlı yani gıda sektörü, getirisi oldukça yüksek olan bir sektördür. Fakat, doğru adımı atmış olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı ilk olarak tatlıcı açacağınız bölgeyi derinlemesine araştırmalısınız. Ne tür işletmelerin olduğunu hangi işletmelere daha çok ziyaret olduğunu ya da en çok eleştirilerin hangi tür tatlıcılara yönelik olduğunu anlamalısınız.
  • Araştırmalarınız sırasında rakipleriniz tarafından hangi ürünlerin satıldığını ve hangi üründe hangi firmanın daha çok tanındığını kolaylıkla anlayabileceksiniz.
  • Tüm aşamalar tamamlanıp tatlıcı dükkanınızın açılacağı yeri kararlaştırdıktan sonra ise, görselliği unutmadan dekorasyon çalışmalarınıza başlamalısınız.
  • Tatlıcı konseptleri iki farklı şekildedir. Bunlardan ilki yalnızca satış odaklı diğeri ise konukların ağırlanmasına yönelik kurulan dükkanlardır. Bundan dolayı bu ikisi arasında seçim yapmanız gerekmektedir. Eğer kişilere hem tatlı satışı hem de onların hoş vakit geçirecekleri bir yandan da tatlılarınızdan yiyeceği bir alan oluşturursanız, hem kısa sürede kazanç sağlamaya başlarsınız hem de ziyaretçileriniz günden güne artar.
  • Sonraki ve en önemli adımlardan birisi de çalışanlarınızı belirlemenizdir. Tatlıları yapacak kişiye verdiğiniz önemi, garsonlarınıza ve diğer çalışanlarınıza da vermelisiniz. Çünkü güzel bir tatlı sunmak kadar bunların güzel bir şekilde servis edilmesi ya da konuklarınızın en iyi şekilde ağırlanması da önemlidir.

Satış konusunda daha önce bir tecrübesi olmayan kişilerin tatlı dükkanı açmak gibi bir girişimlerinde, kesinlikle uzmanlardan yardım alması gerekmektedir. Hem hukuki konular hem de ürünlerin pazarlanması konusunda yeterli kalamadığınız durumlarda, girişimleriniz boşa çıkabilecektir.

Tatlı Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Tatlı dükkanı açmak için dikkat edilecek hususlar yukarıda belirttiğimiz gibidir. Fakat burada asıl önemli olan sizin ne kadar bir sermayeye sahip olduğunuzdur. Yukarıdaki şartlara uygun bir şekilde işletme kurarken ne kadar bir sermaye gerektiğine baktığımızda kesinlikle işletmenin kira mı yoksa size ait mi olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Çünkü, kendinize ait bir alanda tatlıcı dükkanı açarken 50 bin liralık sermayeyle kurulum yapabilecekken, kiralık bir alanda yapacağınız girişiminizde 70 bin liralık bir sermaye de gerekebilir. Ayrıca, bayilik durumuna göre de fiyatlarda artış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bijuteri Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyet Hesaplaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*