Tübitak Üniversite Düzeyi Girişimcilik Yarışması

Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrenciler arasında, yenilikçi fikirleri desteklemek ve hayata geçirmek için tübitak tarafından düzenlenen bir yarışmadır. Ayrıca okan üniversitesi girişimcilik yarışması yaparak girişimci insanlara destek vermiştir.

Yarışmanın Amacı ve Aşamaları

Proje başvuruları tubitak resmi adresinden yapılır. Islak imzalı başvuru formu posta yolu ile TÜBİTAK genel merkezine gönderilir. Gönderilen projeler uzerinde, bilim adamları tarafından inceleme yapılır ve uygun olan adaylar sergi icin çağırılır. Yarışmanın 3 ana kategorisi bulunmaktadır: Genel kategori, teknoloji kategorisi ve sosyal girişimcilik kategorisidir.

Genel kategori: İstihdamı artırıcı, ülkenin kalkınması ve bölgesel ya da ulusal kalkınma alanlarını kapsayan içerikte bir fikir olmalıdır.

Teknoloji kategorisi: Teknolojik ve yenilikçi içerikte, her sektöre ait bir proje olabilir.

Sosyal girişimcilik kategorisi: Toplumsal sorunların çözülmesine yönelik içeriği olan her konuyla ilgili proje olabilir. Eğitim, sağlık vb. konularını içerebilir.

Sonraki aşamada sergiye davet edilen adaylar, girişimcilik yarışması adayları jüri önünde projelerini sözlü olarak anlatırlar. Yani sunum yaparlar.

Son olarak yapılan sunumlar değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında jürinin dikkat ettiği bazı kriterler bulunmaktadır.

  • Yenilikçilik nedir
  • Yapılabilirlik-uygulanabilirlik
  • Ölçeklenebilme- sürdürülebilirlik
  • Sosyal etki

 

Üniversite düzeyi girişimcilik yarışması, girişimci olarak kariyer hedefleri olan öğrencilere eğitim ve uygulama alanı sağlar. Türkiye’nin Uluslararası rekabette başarılı olması icin fikirlerin ticarete dönüşmesine katkıda bulunur.

Yarışma sonunda birinciye 10.000,ikinciye 7500, üçüncüye 5000 TL lik ödül verilir.

Bir önceki yazımız olan İş Kuran Kişilere Verilen Devlet Kredisi başlıklı makalemizde devlet destekli projeler ve devlet kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*