Tuhafiye Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyet Hesaplaması

tuhafiye açmak için gerekenler
tuhafiye açmak için gerekenler

Tuhafiye Dükkanı Açmak için Gerekenler

Eğer çok yüksek bir sermayeniz yoksa ve bu sermayeyle de iş kurmak istiyorsanız, bulunduğunuz bölgede tuhafiye açmak gibi bir girişimde bulunabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun, yeni bir ev alan ya da evini dekore etmek isteyen kişiler, sizlerin bir numaraları müşterisi olacaktır. Bundan dolayı, iyi bir zamanlama ve kaliteli ürünler ile yapacağınız girişim ile birlikte, hem girişim bedelinizi kısa sürede kazanç olarak elde edebilirsiniz hem de yeni işler için kısa sürede daha fazla sermaye birikimi sağlayabilirsiniz.

Şuan çevremizde birbirinden farklı tuhafiyeler bulunsa da, her geçen gün daha yenilerini ve farklı konseptler ile oluşturulanlarını görmekteyiz. Çünkü, bireyler artık daha farklı ürünler ve daha farklı işletmeler görmek istemektedir. Bu durumu değerlendirmek isteyenlerin ise yapacakları şeyler oldukça basittir. Eğer tuhafiye açmak için karar vermişseniz, şu adımları izleyerek başarılı bir işletmeci olabilirsiniz.

  • Her şeyden önce iş planı hazırlamalısınız. Bu adımı kesinlikle atlamayın. Çünkü, iş planı hazırlarken rakiplerinizi araştıracak, onların sattıkları ürünler hakkında bilgi sahibi olacak, piyasada bilgi sahibi olduğunuzdan dolayı da satacağınız ürünleri kolaylıkla belirleyeceksiniz. Ayrıca, piyasada tanınmış olan rakiplerinize karşı ilk başlarda üstünlük kurmak istiyorsanız, bu iş planının önemini kesinlikle kavramalısınız. Ya satacağınız ürünleri talebe göre ya da piyasadaki fiyatların biraz daha altında tutarak, araştırmalarınız sonucunda kısa sürede müşterileri kendinize çekebileceksiniz.
  • Sermayenizi yeterli seviyeye getirmelisiniz. Tuhafiye açmak için gereken hesaplamayı yaptığınızda kesinlikle o sermayeye odaklanmayın. Çünkü zaman geçtikçe ekstra masraflar ortaya çıkacak ve sermayeniz yetersiz kalacaktır. İlk başlarda hiç kar etmeyeceğinizi düşünerek, kurulum sermayesine ek olaran en az 4 aylık masrafınız kadar sermayenizin olduğundan emin olmalısınız.
  • Sermayeniz yoksa bankalara başvurmadan önce devlet desteklerinden faydalanmaya çalışın. Bunun için KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB tarafından iş kuracaklara, sadece kurulum giderleri için geri ödemesiz 50 bin TL verilmektedir. Bu da tuhafiye dükkanınız için son derece yeterli bir miktardır.
  • Sermaye adımı da tamamlandıktan sonra, merkezi bir konumda ve özellikle çarşı olarak nitelendireceğimiz, kişilerin farklı ürünler bulmak için ziyaret ettiği bir alanda dükkan tutmaya çalışın. İşletmede satış teknikleri ya da ürünlerin kalitesi kadar, işletmenizin bulunduğu konum da önemlidir. Kolay bir şekilde bulunursanız, işletmenizin reklamını da bu sayede yapabilirsiniz.
  • Resmi adımlar için zaman ayırın. İşletmenizin kayıtlı ve vergisini ödeyen bir kurum olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı belediye başkanlığına ve vergi dairesine giderek, gerekli başvuruları yapmalısınız.

Tuhafiye Açmanın Maliyeti

Tuhafiye açmak için temelde dikkat edilmesi gerekenlerden yukarıda bahsettik. Sermaye konusuna gelecek olursak, bu iş için en az 50 bin liranızın olması gerekmektedir. Bu sermayeyle dükkanınızı tutup ürünler alabilirsiniz. Fakat, kar edememe durumunu da göz önünde bulundurarak, işletmenin kurulduğu anda ekonomik sorunlar yaşamaması için 70 bin liralık bir sermayenizin olması daha iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ayakkabı Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Maliyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*