Türkiye girişimcilikte ilk sırada

Universum firması Türkiye’de bir araştırma yaptı. Universum’un yaptığı gençlik araştırmasına göre Türk üniversite mezunlarının yüzde 18 i kendi işini kurmayı planlıyor.  Universum’un 55 ülkede yaptığı araştırmaya göre Polonya yüzde 11 ile 2. Sırada yer alıyor.

Universum işveren araştırması 2015, ülkemizde 30 farklı üniversitede 35 bin öğrenci ile gerçekleştirildi. Çeşitli sorular yöneltilerek gençlerin gelecekteki planları öğrenildi. Fonksiyonlar arasında tercihlerin nasıl gerçekleştirildiği araştırıldı ve Mühendislik, İkdisadi bilimler ve Sosyal bilimler öğrencilerine ulaşıldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda Koç Holding iktisadi ve sosyal bilimler alanında 1. sırada yer aldı. Mühendislik öğrencileri ve IT öğrencilerinin ilk tercihlerinin ise Aselsan olduğu öğrenildi. İdeal işveren sıralamasında ise Google doğal olarak ilk sırada yer aldı.

Gençlerin daha çok dijital dünyada bulunan, kurum değerlerini ön planda tutan ve sosyal çalışmalarını yürüten şirketleri tercih ettiği öğrenildi. Tercih edilen şirketin yurt dışında çalışabilme imkanı sağlama ve farklı sektörlerde yer alma özelliklerinin de belirleyici bir etken olduğu öğrenildi.

Araştırma kapsamında öğrencilere kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Öğrencilerin sorumluluk kavramlarına bakış açılarının farklı olduğu görüldü. Araştırmada yer alan öğrencilerden yüzde 73’ünün sorumluluk sahibi olduğu görüldü. Yüzde 71 lik kesim network kurabilme becerisi olanları oluşturuyor. Universum araştırmalarını gelecek sene de sürdürecek.

Ülkemizin girişimcilik oranını daha da yukarı çekmeli ve gençlerimizin kendi işini kurma fikirlerine yardımcı olmamız lazım…

Bir önceki yazımız olan Yüksek lisansa başvururken dikkat edilecek hususlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*