Türkiye’nin gözde mesleği girişimcilik

Cv hazırlığı iş başvuruları öncesinde büyük önem taşımaktadır. Yetenek ve becerilerinizi gösterdiğiniz cvlerinizi sık sık güncellemeli ve özenle hazırlamalısınız. Özenle hazırlanmış cvler sizi bir adım öne çıkaracaktır.

İşverenleri ikna edecek bir cv hazırlamak için cvnizi başvuracağınız şirketin şartlarına uygun hazırlamalısınız. Şirketin istediği koşulları cvnize yansıtmalısınız. Cvler bilindiği gibi farklı bölümlerden oluşur. Her bölümü özenle doldurmalsınız. İş hayatınızda hangi konumda olduğunuza dair bilgilere yer vermelisiniz.

Firmalar genel olarak işçi adaylarını incelerken standart formatlarda hazırlanmış cvleri incelerler.  Cvlerinize önyazılar da eklemek sizleri bir adım öne çıkarabilir. Cvlerinize önyazılarınızı mutlaka ekleyin. Özgeçmişlerinizin en alt kısmına referans olacak kişileri eklemelisiniz. Önyazılar cvlerinizi kişiselleştirecektir. İşverene uygun yazılmış bir önyazı size olumlu yaklaşılmasında bir etkendir. Bu nedenle önyazılarınızı içtenlikle yazmaya özen gösterin.

Cvnizi en fazla 2 sayfa yapmalı ve gereksiz bilgiden kaçınmalısınız. Uzun paragraflar belirtmekten kaçının. Genelde üçüncü tekil kişi ağzı ile yazın. Önemli kelimelerin altını çizmeyin. Yazım ve imla kurallarına mutlaka dikkat edin. Başvurduğunuz pozisyona uygun olarak önyazı hazırlayın. Ön yazınızda hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtin.  Resim eklerseniz mutlaka takım elbiseli olmasına özen gösterin.  Okunması ve yazılması kolay bir eposta adresi kullanın. İşvereni zorlayacak ifadelerden kaçının. Mezun olduğun alanı ve becerilerinizi ters kronolojik sıraya göre yazmayı unutmayın ve eposta adresiniz en başta yer alsın…

Bir önceki yazımız olan İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*