Yaşlılara Acil Durum Butonu

Gelişmiş ülkelerde sıkça rastlanan bir durum olan yaşlı nüfus, girişimciler içinde çözüm bulmak zorunda oldukları bir kategori haline gelmiştir. Yaşlılara özel işler, yaşlılara göre eşyalar vs. gibi. Yaşlıların hayatını kolaylaştırmak için yapılan bir girişimcilikte; acil durum butonudur.

Amulyte adında bir girişimcilik ürünü olan giyilebilir “acil durum butonu” sayesinde, yaşlı bireyler her nerede olursa olsunlar tehlikede olduklarını bildirebilecekler.

Yaşlı bireylerin hastalık ve diğer sağlık problemlerine yatkın olmaları sebebiyle iyi durumda olduklarına emin olmak için daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Önceleri Oxitone isimli icat, kullanıcıların kalpleriyle ilgili problem yaşadıklarında doktorları otomatik olarak uyaran bir sistemdi. Amulyte ise giyilebilir acil durum butonu ile yaşlı insanların kalp krizi gibi durumlarda yerlerini tespit edilmesi sağlanacak.

Amulyte kullanıcıların boynuna takılıyor ve çalışması için bir telefonu ihtiyaç duymuyor. Gerekli olan tüm her şey cihazın içinde yer almakta. İçinde GPS alıcısı, ivme ölçer, wifi ile mobil bağlantı sağlayarak acil durumda cevap verenlere her zaman ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Aile bireyleri, sağlık personelleri birey hakkında konumu, aktivite bilgileri, yaşam koşulları gibi birçok veriye anında ulaşabiliyor.  Yaşlı bireyler içinse cihaz içinde yardım istemeleri durumunda basabilecekleri bir buton bulunmakta ve gelen çağrıya cevap vermeyi sağlayan iki taraflı sesli iletişim sistemi bulunuyor. Bu hizmet için aylık 29 dolar bir bedel belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Girişimcilik Eğitimi başlıklı makalemizde girişimcilik eğitimi ve işkur girişimcilik eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*