Yol Kenarında Satış Yapmak için Gerekenler ve Ne Satılabilir? 2018

yol kenarında satış yapmak için gerekenler
yol kenarında satış yapmak için gerekenler

Yol Kenarında Satış Yapmak

Milyonlarca vatandaşımız ilgi duyduğu konularda kendi iş yerini açmak istese de, özellikle sermaye konusundaki yetersizliklerinden dolayı bu şekilde bir adım atamamaktadırlar. Fakat, hemen pes etmek yerine daha düşük bütçe ile bir iş kurulacak alan konusunda araştırma yapanlar, özellikle yol kenarlarında yapılacak satışlara yönelmiş durumdadır. Yol kenarında satış yapmak için bulunduğunuz bölgenin son derece önemli olduğunu hatırlatmalıyız. Çünkü, tarımla uğraşıyorsanız ve arazinizin yanından ya da yakınından işlek bir yol veya cadde geçiyorsa, organik ürünlerinizi yol kenarında yapacağınız bir alanda satışa sunabilirsiniz. Fakat, sadece birkaç günlüğüne değil de devamlı olarak burada bir baraka kurup satış yapmak istiyorsanız, kesinlikle vergi dairesine giderek izin almalısınız.

Düzenli olarak sabit bir noktada yapılacak olan satışlarda, ticari kazanç söz konusu olduğundan ve devamlılık ile karşılaşıldığından dolayı vergi daireleri doğrudan satışlara izin vermemektedir. Bundan dolayı da yol kenarında satış yapmak isteyen kişilerin herhangi bir sorun yaşamamak ya da ceza almamaları için gereken izinleri alması gerekmektedir.

Gelir Vergisi Kanunu’na baktığımız zaman vergiden muaf tutulan kişiler hakkında şu detayların yer aldığını belirtebiliriz;

  • Motorlu bir nakil aracı kullanmamak şartına bağlı kalıp, gezici olarak ya da bir iş yeri açmadan parekende satış yapanlar gelir vergisine tabi değildir. Yani; süs eşyaları, düşük değeri yüksek ev eşyaları, gıda, bakkaliye, temizlik malzemeleri ya da sergi malzemeleri dışındaki kişiler gelir vergisinden sorumlu değildir.
  • İş yeri açmadan gezici bir şekilde iş yapan hallaçlar, kalaycılar, lehimciler, musluk tamicileri, ayakkabı tamircileri, çilingirler, b-kundura boyacıları, nalbant, berber ve odun kırıcısı gibi kişiler, küçük sanat erbabı olduklarından dolayı gelir vergisine tabii değillerdir.

Bu sınırlar içerisinde yol kenarında satış yapmak isteyenler, gelir vergisine tabii olmayacaktır. Fakat, sabit bir şekilde orada bulunacaklarsa, kesinlikle vergi dairesinden gereken izinleri alıp, elde ettikleri gelir doğrultusunda vergilerini ödemeleri gerekmektedir.

Yol Kenarında Ne Satılabilir?

Yol kenarında satış yapmak isteyenlerin karşısında çok farklı alternatifler bulunmaktadır. İsterseniz, yol kenarında oluşturacağınız tezgahınızda gereken izinleri aldıktan sonra köfte, sucuk ya da kokoreç gibi ürünleri pişirerek satabilirsiniz. Buna ek olarak, bulunduğunuz bölgede meşhur olarak nitelendirilen yöresel ürünleri, süs eşyalarını ya da yöresel kıyafetleri satabilirsiniz. Eğer meyve bahçeniz varsa ya da tarımda organik üretim yapıyorsanız, ürettiğiniz meyveleri ya da sebzeleri, bu tezgahlarda satışa sunabilirsiniz.

Birçok farklı alternatif ile faaliyete geçebileceğiniz bu alanda, çok büyük bir sermayeye gerek duyulmamaktadır. Eğer barınma alanı oluşturmadan yalnızca tezgahınız ile satış yapacaksanız, en az 500 TL ile bu şekilde ticarete atılabilirsiniz. Fakat, tezgahınızın büyüklüğü, yapacağınız barınma alanı, tabela masrafları ya da vergi dairesine gereken izinler ve sonrasında yapılacak ödemeler için alt limit 5 bin liraya kadar da çıkabilmektedir. Bundan dolayı, bulunulan vergi dairesinden gereken bilgiler alındıktan sonra atılımda bulunmak doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kokoreç Dükkanı Açmak için Gerekenler ve 2018 Maliyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*