Yüksek lisansa başvururken dikkat edilecek hususlar

Birçoğumuz yüksek lisans yapıp yapmama konusunda kararsızlığa düşeriz. Üniversite mezunlarının akıllarındaki en büyük sorulardan biridir. Verimli bir yüksek lisans dönemi için ise çeşitli ayrınlar yer alıyor.

Bir çok kişi mezun olduktan sonra işe başlamak ya da yüksek lisans yapmak arasında kararsız kalmıştır. Yüksek lisansa ne zaman başlarsanız başlayın önemli olan kariyeriniz açısından en doğru seçimi yapmaktır.

Bu durumda öncelikle kendi yetkinlik ve yeteneklerinizi bilmeniz gerekir. Sizinle aynı bölümden mezun olup yüksek lisans yapanların hangi alanları tercih  ettiğini araştırabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 313 000 yüksek lisans öğrencisi finans, ekonomi, sağlık, otomotiv ve eğitim gibi alanları tercih ediyor.

Öncelikli işiniz sıkılmadan çalışabilecek bir program yapmak olmalıdır. Yapacağınız seçimin tüm kariyeriniz boyunca kullanacağınız meslek olduğunu unutmamanız gerekir. Sizi heyecanlandıran bir bölüm seçerseniz mezun olduğunuzda alacağınız ödül bir kağıt parçasından ibaret olmayacaktır.

Yüksek lisans yapacağınız okulun nerede olduğu da çok önemlidir. Tüm gün okulda olacağını mantığı bir yerden sonra sizi sıkacaktır. Şehir havasında mı yoksa ormanlarla çevrili bir alanda mı ders işlemeyi tercih edersiniz?

Okulun isminin ne olduğu konusuna ise çok fazla takılmayın. Yüksek lisans için seçtiğiniz okulun popülerliği pek önemli bir etken değildir. Okul ismi lisans eğitiminde oldukça önemlidir ancak yüksek lisans konusunda bu durum değerini yetirmiştir.

Bir önceki yazımız olan İş başvurularında ön yazının önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*