Yüz Tanıma İle Ödeme Yapmak

Teknolojilerin gelişmesi bizleri şaşırttığı gibi hayatımıza da pek çok kolaylık sağlıyor. Uniqul, kullanıcıların cüzdansız ödeme yapmalarını sağlayan yüz tanıma teknolojisini geliştirdi.

Daha önceleri Rusya’da geliştirilmiş olan müşterilerin içinde bulundukları ruh haline göre indirim sağlayan Synqera yüz tanıma teknolojisini duymuştuk. Şimdi ise Uniqul bu teknoloji ile müşterilerin cüzdan kullanmadan alışveriş yapmalarına olanak sağlamalarını amaçlıyor.

Bu bilgisayar tabanlı sistem müşterilere ödeme yöntemlerinin sorulduğu kontrol bölgelerinde, biyolojik yüz tarama teknolojisini kullanarak ilgili yüzü tanıyıp Uniqul hesabıyla eşleşecek şekilde kullanılması planlanmaktadır. Uygulama yüzü tanıdıktan sonra kullanıcının “tamam” olarak işlemi onaylamasıyla ödeme gerçekleşiyor.

Şirket yetkilileri, müşterilerinin gizliliğini korumak için bu sistemde askeri seviyelerde kullanılan deşifre olması zor büyük bir algoritma kullanıldığını söylüyorlar.

Helsinki’de yürütülen programdan yola çıkılarak Uniqul, fiyatlandırmayı müşterilerin konumuna göre belirliyor. Bu sistem 1-2 km’lik alanlarda kullanıldığı takdirde 0,99 euro, şehir dışında kullanıldığında ise 2,99 euroluk bir ücret kesmektedir. 6,99 euroluk tarifede ise belirlenen konum dışarısında bu yöntemi kullanan müşteriler için geçerli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çalışanların Bağlılığını Artırmak İçin başlıklı makalemizde çalışanların bağlılığı, çalışanların bağlılığı nasıl artar ve çalışanların bağlılığını artırma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*